Європейці мають це побачити, перш ніж обиратимуть депутатів до Європарламенту! Вони мають зрозуміти, що кандидати, які так чи інакше підігрують Росії, насправді заплющують очі на масштабні злочини війни, на злочини проти людства, що відбуваються у самому центрі Європи! Таку мету несе в собі фотовиставка-інсталяція “Лабіринти свободи”, яка цими днями подорожує найбільшими містами Європейського союзу.

Її організувала Австрійська громадська організація” Мрія” за підтримки Європейського конгресу українців під гаслом “Захисти Європу: голосуй проти російського впливу”. Це Всеєвропейський тур, що охоплює найбільші міста ЄС.

Захід стартував у Відні 21 квітня і щодня розгортається у новому великому місті – Будапешт, Братислава, Краків, Рига, Хельсінки, Стокгольм, Копенгаген, Мальме, Гамбург, Берлін – усього 28 міст ЄС. Автор цих рядків зустріла виставку” Лабіринти свободи ” в столиці Естонії – Таллінні 29 квітня.

На площі із символічною назвою – Свободи, яка для естонців є символом боротьби за їхню незалежність, під величезним державним прапором України розгорнулася фотоінсталяція у формі лабіринту. Австрієць Габріель, який володіє трьома європейськими мовами, українець Сергій, який фільмує показ виставки, та російський опозиціонер Максим, який майже 10 років тому покинув Росію, засуджує її загарбницьку політику та сьогодні майже вільно спілкується українською і роздає відвідувачам виставки інформаційні листівки, – ці троє молодих чоловіків, представники ГО “Мрія” (“Mrija”) на вантажному мікроавтобусі об’їхали вже майже пів Європи.

Вони щодня зустрічають тисячі людей і бачать їхню реакцію на наслідки російської війни в Україні. А реагувати є на що: фотографії, на яких зафіксовані злочини війни в Україні, свого часу облетіли весь світ і зайняли перші шпальти таблоїдів.

Це фото загиблих українців у Бучі – безневинних людей, що лежать посеред вулиць з кулею в голові чи спині. Це фото посинілих рук мертвих українців, яких росіяни спочатку вбили, а потім закопали у землю, намагаючись приховати свої військові злочини. Це обуглені тіла полонених українців, яких росіяни закатували, а потім підпалили, намагаючись спалити сліди геноциду українського народу… Це фото матері і доньки, загиблих торік у середмісті Херсона від російської ракети, коли вони серед білого дня поверталися додому. Це фото дітей, що ховаються від російських обстрілів у підвалах, це зруйновані вщент російською повітряною зброєю вулиці Харкова, Дніпра, Одеси, Києва, Бородянки, Ірпеня і, звісно, це зруйнований Маріуполь…

Інсталяція зроблена у вигляді лабіринту, і найбільш емоційні фото сховані всередині нього. На підході до них відповідна позначка 18+. Хоча, чесно кажучи, навіть не кожний дорослий має в собі сили поглянути в очі цій війні, хоча б і на фото. Умовно долаючи цей лабіринт, відвідувач виставки бачить, яких втрат і страждань зазнають українці та Україна у війні, яку розв’язала Росія на нашій землі.

Окремі емоції в європейців викликали інсталяції, на яких поряд зображені епізоди Другої світової війни в Європі (1939-1945) та повномасштабної війни Росії проти України, яка триває з 2022 року. Це зруйновані центр міста Інсбрук у Великобританії в 1940-му та площа Свободи у Харкові в 2022-му! Це жінки з немовлятами, які ховаться від нацистських бомбардувань в підземному тунелі метро Лондона в 1941-му та маленькі пацієнти лікарні Охматдит у 2022-му в Києві, які ховаються у підвалі закладу від рашистських ракетних атак! Це фото українських жінок, які воювали на фронтах Другої світової та… молоді українки, яких понад 31 тисячу пішли захищати рідну країну у 2022 році! Не важко здогадатися, що чимало людей після ознайомлення з фотоінсталяцію відчувають схвильованість і прагнуть поспілкуватися з організаторами, щоб дізнатися про війну в Україні більше.

– Зазвичай люди реагують адекватно, із співчуттям та небайдужістю, – розповідає Сергій, співорганізатор виставки. – Українці підходять і починають розповідати власні історії втрати рідних, свої трагедії війни. Але бувають і інші моменти. Перехожий бере листівку, рве її навпіл і повертає. Або ж хтось просто плює у бік виставки. Тобто, люди різні… А ось коли ми були в Кракові, на виставку прийшов американець, який захищав Україну у складі інтернаціонального легіону під Бахмутом. Він знає про цю війну не менше, ніж розповідають ці фотографії… Роботу виставки супроводжує звучання українських пісень. Над площею Свободи у Таллінні посеред звичайного весняного дня дуже незвично чути відомий в Україні реквієм “Пливе кача”. Естонці не знають, що то за пісня, та коли ти їм розповідаєш, що з цією піснею Героїв України проводжають в останню путь, обличчя людей враз огортає глибока задума і смуток…

Виставка “Лабіринти свободи” вирушила із Таллінна до країн Скандинавії і завершить свою роботу у тому ж Відні рівно за місяць від початку – 21 травня. А поки що жителі європейських міст мають змогу осмислити важливість їх участі у майбутніх виборах до Європейського парламенту, що відбудуться 6-9 червня цього року.

Очевидно, що на цих виборах буде чимало проросійських партій-кандидатів. Друзі, симпатики путіна та давно підгодовані кремлем політичні сили спробують отримати владу в одному з найбільш впливових законодавчих органів світу. Але громадяни ЄС, перш ніж віддати свій голос на цих виборах, мають право знати, що таке “русский мир” в Україні, у ХХI столітті, та які загрози він може нести усій Європі вже в недалекому майбутньому.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *