Мешканці Херсонської області, які вимушені були покинути свої домівки через російську агресію та переїхати в інші українські міста, можуть скористатися підтримкою в спеціальних гуманітарних центрах допомоги. Вони створені за ініціативою Херсонської обласної військової адміністрації в шести містах України: Києві, Миколаєві, Кривому Розі, Дніпрі та Кропивницькому, а в Івано-Франківську – на стадії відкриття. Роботу кожного хабу забезпечують по декілька місцевих громад області. «Новий день» поцікавився роботою центру допомоги у Миколаєві.
За повідомленням начальника Херсонської ОВА Олександра Прокудіна, кількість офіційно зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб з Херсонщини на території Миколаївської області – майже 34 тисячі. Проблем у них чимало: від пошуку житла та роботи – до поновлення втрачених документів.
У Миколаєві підтримку ВПО надає гуманітарний хаб «Вільні разом». Його відкрили в травні цього року, а роботу спільно з обласною владою забезпечують 5 громад: Скадовська, Чулаківська, Лазурненська, Великокопанівська та Бехтерська.
Про роботу центру допомоги в Миколаєві говорили з Євгенією, адміністраторкою Херсонського гуманітарного хабу (прізвищ тут і далі не називаємо з міркувань безпеки їхніх рідних на ТОТ).
– Це своєрідний куточок рідного краю, який працює для херсонців, де вони можуть отримати підтримку, юридичну, психологічну, гуманітарну допомогу та вирішувати інші нагальні питання. Наше завдання – згуртувати їх, забезпечити найнеобхіднішим, а також допомогти адаптуватися до життя на новому місці, – говорить Євгенія.
Справді, тут завжди людно. За словами адміністраторки хабу, в центрі допомоги зареєстровано близько 5 тисяч сімей з Херсонської області. Під час реєстрації співробітники дізнаються про потреби кожної родини та намагаються допомогти. Найбільш розповсюджена допомога – надання гуманітарних продовольчих наборів, а також засобів гігієни, які вимушені переселенці певних категорій отримують приблизно раз на місяць.
Для кожної справи потрібні ресурси. З-поміж постійних донорів та партнерів, котрі протягнули надійну руку допомоги переселенцям з Херсонщини, у центрі допомоги називають Благодійний фонд Global Empowerment Mission Ukraine (GEM), Howard G Buffett Foundation (фонд американського філантропа Говарда Баффета), Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН).
– За час роботи хабу вимушені переселенці пільгових категорій отримали понад 6 тисяч продуктових наборів. Ми вдячні міжнародним організаціям за системну допомогу мешканцям Херсонщини. Але ми не обмежуємося лише цим. Співпрацюємо з різними громадськими та благодійними організаціями, щоб допомогти людям з проблемних питань, – ділиться напрацьованим пані Євгенія.
Вона розповідає, що долучилися до проєкту «Перезавантаження»: за підтримки Українського Червоного Хреста та Данського Червоного Хреста організували консультації спеціалістів для ВПО з питань працевлаштування, перекваліфікації та здобуття нової професійної освіти. Проводили навчання за спеціальностями: бухгалтер, б’юті-майстри, косметологія, масаж, кухар, кондитер, швачка, доглядальниця на дому та іншими. Щовівторка у центрі допомоги спеціалісти Херсонської обласної служби зайнятості надають громадянам консультації з питань пошуку роботи, отримання ваучерів на професійне навчання, ґрантів на підприємництво. Є такі, що вже й працюють за набутою професією.
У співпраці з «Лікарями без кордонів» фахівці-медики щопонеділка приймають ВПО, надають їм кваліфіковані медичні консультації та, за потреби, безкоштовні ліки. Налагоджено надання юридичної допомоги з БФ «Право на захист», а психологічної – з ГО «Підтримка психічного здоров’я – Асоціація фахівців у галузі психічного здоров’я». У гуманітарному хабі можна звернутися по допомогу до представників Скадовського міського ЦНАПу.
Є співпраця з Норвезькою радою у справах біженців – щоп’ятниці у хабі юрист надає консультації з питань оформлення благодійної фінансової допомоги.
Вимушена переселенка Оксана з лівобережної Херсонщини поділилася своєю думкою: «Ми переїхали з Олешок після підтоплення через підрив росіянами Каховської ГЕС. Було дуже складно облаштуватись у незнайомому місті. Велика проблема – знайти квартиру, бо занадто багато людей поприїжджало. І ціни для нас, людей, котрі втратили все, що мали, неприйнятні. Попервах ми десь місяць прожили у знайомих, поки не підшукали собі житло. Однак, це не вирішило багатьох наших проблем. Тож коли дізналися, що в місті відкрився херсонський хаб, одразу прийшли туди. Це насправді втішило нас: ми зрозуміли, що про нас не забули. Тут допомагають не лише продуктами. Можна звернутися до лікаря або по юридичну допомогу. Приміром, я вже цим скористалася».
Ще один із напрямів роботи – це організація дозвілля для дітей, які зі своїми родинами знайшли прихисток у Миколаєві. Партнерами в цій справі є благодійні фонди «Шедрик» та «Схід SOS» – безпечний простір «Затишно space». Вони організовують майстер-класи, ігри та творчі конкурси для юних херсонців.
Впоратися з таким обсягом роботи непросто. Невеликій команді хабу доводиться приймати тонни вантажів та запрошувати переселенців на видачу. Чи виникають проблеми у центрі надання допомоги?
– Іноді виникають. Та ми намагаємося їх спільно вирішити: набиваємо «гулі», напрацьовуємо досвід і йдемо далі. Так, не всі можуть отримати продовольчі набори, на жаль, на всіх не вистачає. Іноді донори визначають цільові групи для надання допомоги. Це можуть бути сім’ї з дітьми до трьох років, люди з інвалідністю, родини військовослужбовців тощо. Але ми допомагаємо людям знайти роботу, набути професію, створити бізнес, щоб вони могли заробляти, – пояснила адміністраторка хабу.
А ще люди часто приходять сюди просто поспілкуватися між собою, дізнатися новини з дому, позгадувати минуле мирне життя та поміркувати над майбутнім. Кажуть, тут створено таку атмосферу, що кожен почувається, як вдома.
Насамкінець ми говорили про бажання. Воно єдине. Як сказала Євгенія, хотілося б, аби такі хаби працювали вже на звільненій лівобережній Херсонщині та надавали допомогу людям, які там проживають.
Любов РУДЯ.