Повнометражний документальний фільм «Спеціальна операція» режисера Олексія Радинського про події в Чорнобильській зоні відчуження під час російської окупації вперше показали публіці на Берлінському міжнародному кінофестивалі (Берлінале). Продюсеркою фільму виступила Люба Кнорозок (Група Кінотрон). Фільм створено у ко-продукції з литовською Студією Кінема (ко-продюсерка — Юрґа Кей).

Поки знімальна група презентувала фільм публіці в Берліні, на ЧАЕС тривала ліквідація пожежі, спричиненої ударом російського безпілотника.

Режисер фільму Олексій Радинський наголосив, що протягом останніх трьох років міжнародне співтовариство робило все можливе, щоб запобігти краху російської армії в Україні, побоюючись «ядерної ескалації». Це, в результаті, призвело до протилежного результату. «Толерування воєнних злочинів — це їх легітимізація. Закрити очі на ядерний терор у Чорнобилі — означає прийняти його як норму», — зазначила продюсерка фільму Люба Кнорозок.Не всі охочі змогли отримати квитки на прем’єру — зал був заповнений вщерть, а жваве обговорення після показу тривало майже стільки ж, скільки й сам фільм. Міжнародні кінокритики високо оцінили картину. Наступного дня вийшли десятки рецензій, зокрема в одному з головних видань Німеччини — Frankfurter Allgemeine.

«Деякі документальні фільми занурюють вас у глибину історичного моменту, але мало хто робить це з такою невідфільтрованою інтенсивністю… Це фільм, якому не потрібно створювати напругу — вона вже вписана в кожний кадр», — Кріс Джонс, Overly Honest Reviews.

«Фільм занурює аудиторію в жахливу симфонію мовчазної військової логіки», — Біта Хабібі, Universal Cinema.

«Режисеру вдалося створити гнітючу атмосферу, не вдаючись до маніпуляцій. Це жорсткий експеримент із формою документальної оповіді, що намагається говорити сама за себе», — Себастіан Завала, Loud and Clear.

«Спеціальна операція» — це погляд зсередини на російський ядерний терор в Україні. Фільм змонтований із матеріалів, що зображають усі етапи російської окупації ЧАЕС: від збройного захоплення станції й до втечі російських військ після їхньої поразки в битві за Київ. Перебуваючи в окупації, працівники ЧАЕС ризикнули власним життям, щоб зберегти ці відеоматеріали для історії. Згодом вони були долучені до кримінальної справи про збройне захоплення ЧАЕС. За сприяння Офісу Генерального прокурора України, деякі з цих матеріалів були надані для створення документального фільму про ті події.

Фільм «Спеціальна операція» повстав у рамках та за підтримки проєкту The Reckoning Project, ініціативи українських і міжнародних репортерів/-ок, аналітиків/-инь та адвокатів/-ок, що документують російські воєнні злочини в Україні та збирають свідчення, що матимуть юридичну силу у майбутніх судових справах проти воєнних злочинців.

Олексій Радинський — кінорежисер та сценарист. Його фільми були відзначені призами на Міжнародному кінофестивалі в Обергаузені, Docudays UA, MКФ «Молодість», Київському міжнародному фестивалі короткометражних фільмів, а також преміями «Кіноколо» та «Золота Дзиґа». 2023-го року він створив короткометражний документальний фільм «Чорнобиль 22», що також був присвячений російській окупації Чорнобильської зони.

Люба Кнорозок — продюсерка документальних та ігрових фільмів, що брали участь у кінофестивалях у Венеції, Роттердамі, Берлінале, Обергаузені, Docudays UA, МКФ «Молодість», Київському міжнародному фестивалі короткометражних фільмів тощо, та були відзначені численними нагородами. Вона також є продюсеркою The Reckoning Project.

Фільм створено за підтримки RIBBON International та ESFUF: European Solidarity Fund for Ukrainian Films.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *