Деякі російські ЗМІ, а також анонімні Telegram-канали поширюють інформацію про те, що спалах небезпечної хвороби легіонельоз у польському місті Жешув нібито пов’язаний з українськими біженцями, які мешкають у місцевому центрі допомоги.
«Кілька співробітників центру допомоги українським біженцям померли від легіонельозної інфекції в Жешуві. Очевидно, що джерело бактеріальної інфекції завезене з України», – йдеться у цих повідомленнях.
Із середини серпня у Жешуві, розташованому за 100 кілометрів від кордону з Україною, фіксується спалах легіонельозу, внаслідок чого вже загинули близько 20 людей, понад 100 інфіковано. Також 26 серпня стало відомо про перший випадок легіонельозу у Люблінському воєводстві. Зараження, найімовірніше, сталося у Жешуві.
Легіонельоз – загальний термін, який описує пневмонічні та непневмонічні форми інфекції Legionella. Вона вражає легеневі тканини та характеризується розвитком важкої форми пневмонії. Захворювання найчастіше супроводжується лихоманкою, загальною інтоксикацією, ураженням легень, центральної нервової системи, органів шлунково-кишкового тракту.
Заява пропагандистів про те, що джерелом бактеріальної інфекції нібито є українські біженці, абсолютно безпідставна. Наразі невідомо, що стало джерелом зараження у пацієнтів із Жешува. Раніше очільниця уряду регіону Єва Леніарт заявляла, що зараження, швидше за все, сталося через воду в системі водопостачання. Проте проведені аналізи не виявили інфекції у водогоні міста. Однак міська влада все ж таки ухвалила рішення провести дезінфекцію хлором і озоном понад 1000 кілометрів трубопроводів Жешува.
Більше того, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) повідомляє, що випадків безпосередньої передачі інфекції від людини до людини на сьогодні не зареєстровано. Найбільш поширеним шляхом передачі Legionella є вдихання заражених аерозолів, що утворюються з води, в якій присутня бактерія. Зазвичай інфікування відбувається через системи кондиціювання, зволожувачі, гідромасажні ванни або крани та душові кабіни, якими не часто користуються. Слід також зазначити, що саме по собі вживання води, що містить бактерії, в окремих випадках призводить до зараження.
У коментарі виданню Gazeta Wyborcza епідеміолог Університетської клінічної лікарні в Жешуві Артур Хармат заявив, що виявлення легіонели дуже їх здивувало, оскільки це рідкісне захворювання. «Бактерія поширена, але зараження зустрічається рідко», – зазначив лікар.
У зв’язку з цими обставинами Агентство внутрішньої безпеки Польщі (ABW) перевіряє, чи міг бути диверсією спалах легіонельозу в Жешуві. Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну місто стало ключовим перевалочним пунктом для гуманітарної допомоги та військових постачань.
Заступник міністра-координатора спецслужб Польщі Станіслав Жарін у своєму Twitter написав, що дії ABW спрямовані на виключення будь-яких зовнішніх впливів, які могли б призвести до поширення захворювання.
Раніше журналісти StopFake спростовували дезінформацію про те, що «після напливу біженців із України» в Польщі виявили зростання захворюваності на ВІЛ.
За матееріалами преси.