Перспективи та напрями повоєнного економічного відродження України обговорено на міжнародному форумі, що відбувся у Київському національному економічному університеті (КНЕУ) 20–21 листопада. Серед учасників – науковці, провідні економісти, бізнесмени, представники іноземних аналітичних центрів та фінансових установ.
На форумі були представлені три ключові доповіді: «Основні пріоритети Програми повоєнного відродження України» (доповідач – директор Інституту економіки та прогнозування Національної академії наук Валерій Геєць), «Відновлення України в парадигмі інтелектуальної економіки: нова місія університетів» (доповідач – ректор Київського національного економічного університету Дмитро Лук’яненко) та «Фінансові аспекти програми повоєнного відродження економіки України» (доповідач – головний науковий співробітник Інституту економіки та прогнозування НАН України Олександр Шаров.
Виступаючи з трибуни конференції, науковці неодноразово підкреслювали, що глобальна невизначеність майбутньої світової економіки та абсолютно висока ступінь невизначеності економіки України на шляху її повоєнного відродження вимагають одноголосного ухвалення рішень усіма учасниками, що братимуть в ньому участь. Запропоновано використати опрацьований в Інституті економіки та прогнозування НАН України так званий Київський консенсус. Сутність його полягає в створенні реальних умов та можливостей відбудови України, оскільки просте відновлення за повоєнних умов не є доцільним. Адже відновлення визначає відбудову існуючої до війни моделі економіки, яка виявилася не здатною за 30 років свого існування досягти навіть рівня 1990 року. Україні потрібне справжнє відродження економіки з новітньою промисловою та економічною структурою діяльності, яка має бути спрямована на поліпшення умов добробуту народу. Головним принципом відродження має стати гасло: «Відбудуємо краще, ніж було!».
Учасники форуму одночасно працювали на декількох платформах за тематичними напрямами. Особливо жваво обговорювалися фінансово-інвестиційні інструменти повоєнного відродження України. Доцільні пропозиції внесли фахівці з Ліхтенштейну, США, Індії, Італії, Нової Зеландії, Німеччини та багатьох інших країн. Завдяки сучасним технологіям залучитися до прямої розмови з учасниками форуму мали можливість представники різних міжнародних аналітичних центрів. У той же час усі виступи вітчизняних професіоналів базувалися на євроінтеграційних пріоритетах економічного відродження, а в його стратегії надавалася перевага інноваційним цифровим хабам.
Активну участь у проведенні форуму взяли й студенти КНЕУ. Молодь організувала фестиваль високотехнологічних інновацій «Deep Tech Innovation Fest», де були представлені різноманітні інноваційні проєкти. Майбутні фахівці не приховували мету свого заходу – залучення інвесторів, венчурних фондів та банківських установ до фінансової підтримки студентських стартап-проєктів. Мотивація студентської молоді до підприємницької діяльності в сфері високих технологій та комерціалізація інноваційних бізнес-ідей стане надійною підтримкою соціальної співпраці між бізнесом та університетами.
Слід зауважити, що серед співорганізаторів форуму була Національна спілка журналістів України, яка й запросила на цю неординарну зустріч представників засобів масової інформації, зокрема «Новий день».
Анатолій ЯЇЦЬКИЙ.
Фото автора.