Із 17 січня 2025 року в Україні запрацював алгоритм подачі заяв до  Міжнародного Реєстру збитків на репарації Росії за смерть людини. Це категорія А2.1 «Смерть близького члена сім’ї», яка охоплює випадки втрати рідних та близьких через російську агресію після 24 лютого 2022 року, як на території України, так і за її межами (якщо вони безпосередньо пов’язані з подіями в Україні). Йдеться про стягнення компенсацій за душевний біль та страждання заявника, спричинені смертю близького родича. Форма та правила подання заяв за категорією А2.1 вже доступні на офіційному сайті Register of Damage for Ukraine – RD4U. Це робиться через портал «Дія».

Завдяки юристам Громадської організації «Місто Сили» у межах проєкту правової допомоги населенню вже подано першу заяву про втрату близької людини. Стосується вона справи вбивства волонтера «Міста Сили» Антона Кушніра. Злочин стався 16 травня 2022 року на правобережжі Херсонщини, яке на той час було в окупації. Автівку Антона Кушніра російські військові розстріляли під час евакуації ним людей з Херсона. Волонтер загинув на місці. Антону було 48 років. У нього залишилася велика родина, зокрема, неповнолітні діти. Репарацій від Російської Федерації за непоправну втрату вимагає дружина вбитого Людмила Кушнір.

-Зло, яке зруйнувало мою сім’ю, має бути зупинене, щоб більше ніхто не переживав подібного болю. Росія повинна за це заплатити. Винні мають понести справедливе покарання, бо безкарність лише породжує нові злочини. Потрібен великий розголос таким злочинам, про це треба постійно нагадувати. Німеччина і світ визнали злочини Гітлера і його режиму. І 80 років це продовжують робити, бо терміну давності у звірств, злочинів проти людяності, бути не може. Так само і з російською агресією, – розповіла Людмила Кушнір.

З поданням до Міжнародного реєстру збитків заяви щодо репарацій у справі вбивства Антона Кушніра його дружині допомагала юристка ГО «Місто Сили» Світлана Медвєдєва. На оформлення пішло понад дві години. Процес вимагає прискіпливості.

-Тільки-но стало відомо про запуск механізму про подання таких заяв, ми зв’язалися з Людмилою, запропонували подати заяву і свою підтримку в цьому питанні. Адже вбивство волонтера – це не лише резонансний злочин, це біль. Цю втрату досі важко пережити нашим волонтерам, які особисто знали Антона, з ним дружили і працювали. А уявіть, як його рідним – дітям, дружині… Ми проконсультували Людмилі, які документи їй потрібно підготувати. Потім у режимі онлайн допомогли їй заповнити цю заяву. Сформували електронний підпис. Допомогли їй заповнити заяву з усіма відомостями, – говорить юристконсульт ГО «Місто Сили» Світлана Медвєдєва.

– Це знаменно не лише для нашої ГО, а й для всієї України і, зокрема, для RD4U: ми зареєстрували першу заяву категорії А2.1 “Смерть близького члена сім’ї”. Але найбільш знаменним є те, що це заява родини нашого загиблого волонтера, якого вбили росіяни, коли він евакуював жінок і дітей із Херсону у травні 2022 року. Спочивай з миром, любий друже. Ми ніколи не забудемо про цю втрату і зробимо все, аби памʼять про твій героїчний вчинок жила завжди,- зазначив голова Громадської організації «Місто Сили», адвокат, кандидат юридичних наук Євген Гілін.

Хто може подати заяву до Міжнародного реєстру збитків у категорії А2.1:

-Батьки, усиновлювачі, вітчим, мачуха,

-чоловік, дружина у законному шлюбі, а також у цивільному шлюбі,

-діти, усиновлені, пасинок чи падчерка.

– Якщо мали інші сімейні стосунки – заяву треба буде доповнювати доказами.

Заява подається, якщо причина смерті близької людини повязана з подіями:

-Активні бойові дії.

-Обстріли.

-Насильство на окупованих територіях та в зонах бойових дій.

-Незаконне позбавлення свободи, викрадення.

-Підрив на мінах або вибухових пристроях.

-Катування, жорстоке поводження, приниження гідності.

-Спроба евакуації з окупованих територій.

-Руйнування Каховської ГЕС.

-Гуманітарна криза – відсутність медичної допомоги, нестача їжі, води, а також хвороби.

Подана заява має пройти перевірку Реєстру. У майбутньому її розгляне спеціальна комісія, яка призначить компенсацію.

Якщо ви втратили рідну людину через російську агресію, звертайтеся до ГО «Місто Сили». У межах проєкту безкоштовної правової підтримки населення Херсонщини юристи допоможуть подати заяву до Міжнародного реєстру збитків.

+38 095 216 46 11 (Понеділок – П’ятниця з 09:00 до 18:00)

Телеграм-бот: https://t.me/ms_pravova_bot

(Понеділок – П’ятниця з 09:00 до 18:00)

Сторінка проєкту: www.mistosyly.org/pravova

Електронна пошта: pravova@mistosyly.org

Громадська організація “Місто Сили”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *