Кавун, зображений на банері Херсонського хабу, як символ нашого регіону та прапор Херсонської області видно здалеку, і відразу відчуваєш тут, у серці столиці, частинку свого рідного краю. Це місце добре знають усі херсонські ВПО, які знайшли тимчасовий прихисток у Києві та в Київській області.

Херсонський гуманітарний хаб « Вільні разом» у Києві відкрився у травні 2024 року. Над його створенням працювали фахівці Херсонської обласної військової адміністрації, а також Каховська міська військова адміністрація, Каланчацька селищна військова адміністрація, Тавричанська сільська військова адміністрація.

«З трьох громад у хабі працює 23 фахівця. І усі ми такі ж внутрішньо переміщені особи, тому розуміємо усі нагальні потреби наших відвідувачів. Ми з задоволенням і великою честю взяли на себе цю відповідальність і організували цей хаб. Я майже півтора місяці шукав зручну локацію для людей, оскільки основна частина допомоги це харчові набори, вага яких біля 10 кг. У переважній більшості за ними приходять люди поважного віку і їм  нести ці набори з віддалених районів важко, тому важливо було, щоб поруч було метро», – розповідає керівник Херсонського хабу у Києві «Вільні разом», начальник Каховської міської військової адміністрації Віталій Немерець.

Спільними зусиллями вдалось створити простір, у якому не лише можна отримати необхідну допомогу, а й просто зустрітись з земляками, поспілкуватись про наболіле та відчути таку необхідну усім людям, відірваним від рідної домівки,  підтримку.

«Ми працюємо кожного дня, крім неділі. Наш досвід дав змогу зрозуміти, що правильно буде вести електронну чергу людей, які потребують допомоги і кожного особисто викликати для її отримання. Ми телефонуємо кожного дня людям і запрошуємо на наступний день, щоб не створювати черг», – говорить Віталій Немерець.

Привітна та тепла атмосфера у хабі відчувається відразу. Щирі привітні посмішки співробітників зустрічають кожного з порогу. «Я можу прийти допомогти розгрузити коробки. Кличте коли потрібно, я прийду допоможу», – це говорить один з  відвідувачів хабу. Тут  панує повна взаємодопомога та взаємопідтримка. Тут немає пафосу та офіціозу, тут усі свої.

«Люди приходять з великою вдячністю. Дякують за нашу роботу, за те, що ми допомагаємо, за те, що ми їх підтримуємо добрим словом. Я кожного разу, коли бачу наших каховчан, то кожного разу запитую «А як там ваша квартира? Чи ціла? Як родичи себе почувають?», то вони починають плакати і я разом з ними плачу. Ми усі сумуємо за своєю домівкою.  Одна вчителька наша з Каховської громади, яка прийшла до нас за допомогою, розповіла, що влаштувалась в групу подовженого дня, тобто працює онлайн в школі каховській і паралельно в київській школі. Приємно, людина себе знаходить», – розповідає співробітниця хабу,начальниця відділу культури управління культури і туризму Каховської міської ради Наталя Сіренко.

Наталя Сіренко

Кожного дня хаб відвідує від 70 до 100 людей. Хтось отримує продуктову допомогу, а хтось – юридичну чи психологічну підтримку. На базі Херсонського гуманітарного хабу ведуть прийом спеціалісти Служби зайнятості, які допомагають з працевлаштуванням. Завдяки партнерству з благодійним фондом «Фріда» вже кілька разів херсонські ВПО мали змогу отримати безкоштовні медичні консультації від профільних спеціалістів. Зокрема, приїздили стоматологи зі своїм мобільним кабінетом.

«Найпоширенішим питанням серед відвідувачів є встановлення факту смерті на окупованих територіях. Люди звертаються, щоб встановити факт смерті в судовому порядку і отримати свідоцтво українського зразка.  Також серед пріоритетних питань є ті, що пов’язані з виплатами учасникам бойових дій, компенсація за смерть військовослужбовця. Звертаються батьки військовослужбовців. Ще є категорія, що звертається, це діти, ми консультуємо, в деяких випадках залучаємо адвокатів, які представляють їх інтереси в суді. Таким чином ми намагаємось допомогти кожному.  Крім того, є питання щодо знищеного та пошкодженого майна як на окупованих, так і деокупованих територіях», – розповів головний юрист Дарницького відділу Безоплатної вторинної правничої допомоги Олег Головатюк.

Олег Головатюк

В одному з приміщень Херсонського хабу також функціонує Банк речей, де відвідувачі можуть вибрати для себе чи діток щось з одягу. Організували також  видачу матраців та ковдр, що вкрай необхідно у зимовий період.

«У нас є статистичні дані внутрішньо переміщених осіб Херсонщини, які зареєстровані в Києві та Київській області. Наразі нас 56 тис. Це дані на грудень 2024 року. За останні півроку, кількість ВПО з Херсонщини збільшилась на 5 тис: у травні було 51 тис, у грудні вже 56 тис. , з них 18 тис проживають в Києві, решта – в Київській області. У нас в хабі зареєстровано 3600 сімей, які потребують постійної допомоги», – розповів Віталій Немерець.

Він також зазначив, що вже під час роботи хабу була виявлена ще одна потреба ВПО. Серед людей, які звертаються за допомогою є ті, що мають інвалідність або ж люди поважного віку, яким важко пересуватись. Тож у хабі організовано видачу ходунків, милиць, крісел колісних тим, хто цього потребує.

Особливу увагу співробітники Херсонського хабу «Вільні разом» приділяють дітям. Саме для найменших відвідувачів тут облаштували куточок з іграшками і навіть впровадили душевну традицію. «Кожна дитина, яка приходять сюди, отримує подарунок, ніхто не йде без іграшки. Є куточок з іграшками і діти можуть вибрати собі ту, яка їм подобається. Можливо, саме цієї дрібнички комусь не вистачало, щоб посміхнутись», – розповідає Іван Петренко (ім’я змінено з міркувань безпеки).

Для дітей у Херсонському хабі проводять різноманітні творчі заходи та майстер-класи, а також шукають партнерів, завдяки яким малеча може відвідати розважальні заклади у столиці. За останні півроку херсонські дітки мали змогу безкоштовно побувати в ляльковому театрі, цирку, зоопарку, розважальних комплексах ТРЦ.

«Коли прийшла в хаб, зрозуміла, що потрібно заходи проводити, дітки ж до нас приходять. Моя донька, теж творча дитина, займається волонтерством у нашому хабі. До нас приїжджали литовські партнери і як раз потрапили на захід, де моя доня була Міньйоном і разом з дітками підписували листівки для наших воїнів ЗСУ.  Це такий момент був класний: гості це побачили, захотіли також долучитись.  Партнери литовською мовою писали листи. Те, що ми допомагаємо людям – це одне, але й культура має працювати.  Ми залучаємо наших артистів, які знаходяться в Києві, до наших заходів», – говорить співробітниця хабу,начальниця відділу культури управління культури і туризму Каховської міської ради Наталя Сіренко.

Допомога херсонським ВПО в Києві можлива завдяки партнерам Гуманітарного хабу «Вільні разом». Серед яких:Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація,  Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Шевченківського району м. Києва,  Global Empowerment Mission Ukraine (GEM),  Благодійний Фонд Ірини Коломієць “Добрі Справи”,  Державний центр зайнятості,  Благодійний фонд «Право на Захист»,  Благодійний фонд “Фріда”,  Головне управління ДСНС України у м. Києві,  Київський академічний театр юного глядача на Липках,  Київський академічний театр “Колесо”,  Київський зоопарк,  ТРЦ “Дрімтаун”, Академічний камерний хор “Хрещатик”,  Project HOPE Ukraine,  Центр психосоціальної підтримки ВПО в м. Києві, “Проджект ХОУП USAID”,  Агенція розваг “Білий Кролик”,  Українська асоціація футболу (УАФ),  Волонтерський центр «Червона калина».

«Сльози на очі навертаються, коли бачиш як радіють люди. Їм стає краще, ніж було до того як вони переступили поріг нашого хабу. І розумієш, що заради цього й працюєш. Коли люди один одного не бачили 3-4 роки і не знали що вони в Києві і тут зустрілись в хабі. І одразу стільки розмов про те як було і як буде, коли повернемось. «Вільні разом» – це не просто слова, ми разом.  Ми будем вдома, треба дочекатись, треба вірити і треба робити все від нас залежне, щоб наближати перемогу», – зазначає керівник Херсонського хабу у Києві «Вільні разом», начальник Каховської міської військової адміністрації Віталій Немерець.

Херсонський гуманітарний хаб «Вільні разом» працює за адресою: м. Київ, вул. Гаврилишина, 11А. Телефон для довідок: +38(068)9447851

Автор: Оксана Наумова

Фото: Оксана Наумова; Херсонський гуманітарний хаб «Вільні разом»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *