Відколи російські окупанти хазяйнують на лівобережжі Херсонської області, вони щосили намагаються придушити українське слово. Спочатку загарбники не лише знищили українську (навіть класичну!) літературу в бібліотеках, а згодом добрались і до супутникового телебачення. Окупаційні комунальники кинулися зламувати з будинків жителів регіону українські супутникові антени. Через те що вони мають по три декодери (головки), роспропагандисти прозвали їх «гориничами». Замість них ставили (попервах навіть безкоштовно) одноголові російські антени, які транслювали виключно російську пропаганду. Проєкт із примусової заміни антен так і назвали – «русскій мір». Але 4 березня цього року «русскому міру» прийшов кінець!
текст: Сталося це цілком неочікувано. Ще напередодні з екранів федеральних каналів бризкали отруйною слиною соловйов і скабєєва, а вже вранці сигнал зник повністю. «Сьогодні з 8.45 за московським часом відбулась нештатна ситуація на супутнику, – написав у той дуже неприємний для російської пропаганди день телеграм-канал окупаційного проєкту «русскій мір». – Саме тому ви можете бачити на екрані повідомлення «Немає сигналу». Наші спеціалісти проробляють всі можливі шляхи відновлення мовлення для вибору оптимального варіанту».

Так звана нештатна ситуація сталася на супутнику «Експрес-АТ1», який належить «федеральному державному унітарному підприємству «Косміческая связь». «Підкреслюємо, що це не збій у нашій роботі, а зовнішній форс-мажор», – написав згодом той же окупаційний телеграм-канал.
Минуло два дні, і пропагандисти вигадали «можливий вплив» на супутник і закликали телеглядачів користуватись… ефірним мовленням! «Це дозволить залишатись у курсі подій і не втрачати доступ до російського телебачення до повного відновлення роботи», – написали.
А роботу, мовляв, відновлять ось-ось. «Спеціалісти вже ремонтують, все працюватиме, – запевнив окупаційний телеграм-канал «Хєрсонская чайка». – А поки сигнал ловить лише космос, пропонуємо не засмучуватись, а згадати, що є й інші радощі у житті». До радощів пропагандисти віднесли читання книг, чаювання та телефонні дзвінки знайомим. І дали адреси бібліотек. Якщо згадати, що окупанти напхали книгозбірні фашистською літературою типу Захара Прілєпіна, то альтернатива – така собі.

І лише через тиждень після «надзвичайної події» пропаганда почала називати терміни. «Мовлення супутникового ТБ «Русскій мір» відновлять орієнтовно через місяць, – написав окупаційний телеграм-канал «Южний Фрєш: бєз косточєк». – Після відновлення роботи супутника буде потрібне переналаштування обладнання – про це проінформують додатково».
Через кілька днів обіцяні терміни покоротшали. «Мовлення «русского міра» відновлять орієнтовано через 2-3 тижні», – повідомив окупаційний телеканал «Таврія». Той самий, який, нагадаємо, залишився лише в ефірному варіанті. Спеціалісти, мовляв, проводять роботу з переводу мовлення на інший супутник.
«Зараз також важливо попередити про активізацію шахраїв, які пропонують за гроші переналаштувати обладнання або повернути «Гориничі». Це обман. Не вірте чуткам і довіряйте лише офіційним джерелам інформації», – закликала глядачів окупаційної «Таврії» така собі Валерія Отава, яку у титрах підписали «заступником директора зі зв’язків з громадськістю супутникового оператора «Русскій мір».
«Це марно – піймати іноземний сигнал на наше обладнання технічно неможливо, – додав телеграм-канал окупаційного проєкту. – Такі дії виведуть ваш абонентський приймач із ладу. Використання неліцензійного обладнання «Горинич» незаконне, небезпечне і загрожує вашій інформаційній безпеці».

«Наразі оператор, який проводить безпосереднє телевізійне мовлення у ДНР, ЛНР, Херсонській і Запорізькій областях, Республіці Крим і місті Севастополь, говорить про те, що мовлення «Русского міра» відновлять приблизно через 2-3 тижні», – повторила окупаційна «Комсомольская правда», яка залишилася практично головним (про це – далі) джерелом рашистської пропаганди на лівобережжі.
Але 25 березня пропагандисти «русского міра» раптом вирішили бути «чесними»! «Ми могли б щодня писати: «Скоро, завтра, через тиждень». Але ми не хочемо вас обманювати, – написали вони у телеграм-каналі проєкту. – Чому ми не називаємо точну дату? Тому що це залежить не лише від нас. Це як чекати рейс в аеропорту. Диспетчер може сказати: «Виліт через годину», але погода змінюється, і рейс затримують. Краще ми скажемо правду, ніж пообіцяємо і не зробимо». А «правда» у пропагандистів така: «Кожен день наближає нас до моменту, коли ви знову ввімкнете телевізор і побачите знайому заставку».
Проте якщо таке і станеться, то лише за кілька… років! І не «зміни погоди» у тому винні. «Росія втратила супутник, який забезпечує мовлення «Русского міра» на окупованих територіях», – повідомило ще 11 березня російське опозиційне медіа «Astra». І додало, що «4 березня супутник «Експрес-АТ1» відключився з невідомих причин і не підлягає відновленню».
Видання про телекомунікації, інформаційні технології, програмне забезпечення і комп’ютерні ігри «CNews” додало, що новий супутник «Експрес-АТ3», який має замінити виведений із ладу, «з’явиться на орбіті не раніше 2030 року». І це – єдиний варіант, бо мовити з іноземних супутників «русскій мір» не може через санкції!

Саме з кінцем (сподіваємось, що вічним) «русского міра» пов’язано те, що діється нині на окупованому лівобережжі з телеграмом. Про повне блокування месенджера у росії і на окупованих нею територіях із 1 квітня заявило одразу кілька видань. Зокрема, й окупаційних. Teлеграм, мовляв, не виконує вимог російського законодавства. А щоб у користувачів не виникало сумнівів, на кілька днів у березні месенджер майже заблокували. «Сповільнили», за словами самих окупантів. Це означало, що у жителів окупованої частини Херсонщини не вантажились відео і картинки, майже не відкривались інформаційні канали, а головне, вони не могли користуватись голосовим зв’язком. Це було важким випробуванням, оскільки телеграм для людей в окупації залишається єдиним видом зв’язку з родичами, які змогли звідти виїхати. А vpn, зважаючи на те, що на лівобережжі залишилися переважно літні люди, не всі можуть установити.
Коли месенджер запрацював знову, окупаційні телеграм-канали стали закликати користувачів переходити у Мах, який повністю підконтрольний фсб і за межами росії та окупованих нею територій не діє.
«У зв’язку з можливим сповільненням роботи Telegram, перехід у месенджер Мах стає не лише актуальним, але й необхідним кроком, – писала у березні, наприклад, окупаційна адміністрація Новотроїцького «муніципального округу». – Ми запрошуємо всіх жителів округу приєднатись, щоб оперативно отримувати актуальну інформацію про роботу органів влади, важливі події, соціальні ініціативи і новини напряму з перевірених джерел».
А окупаційна адміністрація Скадовського «муніципального округу» у себе на телеграм-каналі запустила тематичне опитування. Питання було: «Враховуючи можливі сповільнення роботи Telegram, де ви готові читати новини Скадовського округу з 1 квітня?» Зрештою, відповідей ніхто і не чекав. «Щоб не загубитись – підписуйтесь на наш канал у Мах», – написали співробітники фейкової «адміністрації».
Окупаційна адміністрація Горностаївського «муніципального округу» пішла ще далі: аркуші з QR-кодом свого каналу у Мах там розвішували просто на парканах.
Готувався до блокування і сам телеграм. 31 березня користувачі окупованого лівобережжя отримали розсилку зі словами: «Найближчим часом оформити Telegram Premium може стати технічно неможливо у Вашому регіоні». І пропозицією зробити це зі знижкою.
Але настало 1 квітня – і телеграм… залишився!
«Технологічно повністю заблокувати Telegram так, щоб він у всіх назавжди перестав працювати, неможливо», – написав того ж дня окупаційний телеграм-канал «Гєнічєск онлайн». Звучить зовсім неправдоподібно. З огляду на те, що окупанти вже демонстрували, що вони можуть зробити з месенджером. Найімовірніше, телеграм вирішили поки що залишити (чи надовго, невідомо) джерелом своїх «новин». Зважаючи на те, що супутникового ТБ на окупованих територіях уже немає, особливо. Адже за цей час ті ж окупаційні адміністрації змогли назбирати тисячі підписників. Нехтувати ними безглуздо. Принаймні до тих пір, поки всіх заженуть у Мах. А робити це окупанти продовжують. І не завжди умовляннями.
«Я скачувала Мах бабусі, яка живе у Новій Каховці, – розповіла молода жителька Москви журналістці медіа «Sota» (відео доступне на YouTube). – І там просто немає вибору, що скачувати, тому що все інше не працює. І там люди змушені скачувати саме Мах, тому що навіть якщо якісь інші застосунки, які працюють лише через vpn, зараз у них просто на вулиці забирають телефони і штрафують за наявність vpn, наявність якихось застосунків. Там взагалі треш відбувається!»
Це, наголосимо, сказали не українські ЗМІ, яким окупанти закликають не вірити, а мешканка столиці росії! Дівчина також додала, що їй дуже шкода стариків, які залишаються жити у Новій Каховці. «На них просто заробляють гроші», – зауважила.
Хоча тому, що телеграм поки що залишили, також особливо радіти не доводиться. Відключити його окупанти можуть у будь-який момент значно легшим способом. Вимкнувши мобільний інтернет окремо або разом з електроенергією. Таке на лівобережжі відбувається часто. І якщо, наприклад, тилові райони світло у лампочках іще бачать, то у прифронтових містах – це рідкість. Від частих відключень потерпає та ж Нова Каховка. У Світловому, Соснівці та інших мікрорайонах сусідньої Каховки світло можуть не вмикати тижнями. Давно немає електроенергії у багатостраждальних Олешках.
Але навіть за відсутності найнеобхідніших умов для комфортного життя людей пропаганда знаходить шлях потрапити їм у мізки. Йдеться про вже згадані газети. Хоча від газет агітки мають лише назву, бо замість новин розповідають суцільну брехню. Роздають їх на ринках, у магазинах, окупаційних адміністраціях, а то і просто посеред вулиці. Тому, хто їх читає, можна лише поспівчувати.
Зокрема, окупаційна «Комсомольская правда» (окупанти випускають для Херсонщини її спецвипуск) у черговому номері розповідає не лише казки про «хліб по 18 рублів», а і, наприклад, про «бухгалтерку з Сибіру», яка «пішла на передову, щоб захищати жителів Донбасу і Новоросії».
Тимофій Шворак,
фото з окупаційних ЗМІ



