Схоже, це єдине, що змогли «побудувати» на Херсонщині російські окупанти. Яким саме способом і якими жертвами – інше питання, але «великий херсонський мур» їм «звести» таки вдалося. Хоча більше природа допомогла. Йдеться про водорозділ по Дніпру. На правому березі річки українці потерпають від обстрілів окупантів, але живуть вільно. На лівому – стогнуть у ярмі, і стогін той для нас усе тихіший, бо рашисти роблять усе, аби вільний світ не знав того, що діється на окупованій Херсонщині.
Із лівого боку Дніпра окупанти, навпаки, стараються, щоб українці, які там залишились, не знали того, що діється поза окупацією. З цією метою, наприклад, їм таки заблокували месенджери.
«У зв’язку з тим, що «Телеграм» у руках противника фактично став зброєю проти нашої країни, російськими органами влади вживаються заходи щодо його блокування», – пояснив в ефірі програми «Вєсті» на федеральному телеканалі «Россія-1» такий собі В’ячеслав Назаров, якого пропагандисти назвали «ветераном органів держбезпеки». Чому разом із «Телеграмом» заблокували всі інші месенджери, крім підконтрольного фсб «Макса», «експерт» вирішив не пояснювати.

Замість месенджерів повернули російське супутникове телебачення. «Після тимчасової відсутності сигналу, викликаної нештатною ситуацією на супутнику, супутниковий оператор «Русскій мір» відновлює мовлення у повному обсязі, – написав у заблокованому на лівобережжі «Телеграмі» цей оператор. – Щоб телебачення запрацювало, необхідно виконати переналаштування обладнання».
Детальну інструкцію з переналаштування подали більшість окупаційних телеграм-каналів. Люди, які нею скористалися, повідомили, що окупаційне ТБ таки запрацювало. Але є нюанси. По-перше, щоб дізнатися про деталі переналаштування з «Телеграму», потрібно підключити vpn. По-друге, для цього потрібен Інтернет. По-третє – електроенергія. А з другим і третім на лівобережжі – великі проблеми. У середині квітня, наприклад, світло зникло на всій окупованій частині області відразу на кілька діб. Пропагандисти, звісно ж, відразу обвинуватили у цьому ЗСУ.
«У «Херсоненерго» повідомили про пошкодження високовольтної лінії електропередачі у Запорізькій області, – написала у соцмережах окупаційна адміністрація Херсонської області. – Причина – обстріли енергооб’єктів із боку ЗСУ. Через технологічний збій без світла залишились 14 муніципальних округів Херсонської області».
І ненароком додали, що знеструмлено Енергодар – місто-супутник Запорізької АЕС. Про те, що це саме вони звели роботу цієї електростанції до мінімуму і зруйнували ще один об’єкт генерації струму для регіону – Каховську ГЕС, окупанти вкотре сказати «забули».
Так само не сказали, що нищити лінії електропередачі вигідно передусім їм. Таким чином окупаційна влада лівобережжя «вибиває» з кремля гроші. «Уряд Росії виділив близько 3,5 млрд рублів на відновлення ЛЕП у нових регіонах», – повідомив окупаційний телеканал «Таврія». Чи спрямують ці кошти саме на відновлення у регіоні, у який через бойові дії зайвий раз бояться приїжджати з росії органи перевірки, питання риторичне.
Ці гроші дуже цікавлять окупаційну владу ще і тому, що на цей рік їм скоротили бюджет. «Федеральне фінансування Херсонської області скорочене більш ніж на 11 млрд руб. – з 41 740 882 967, 07 руб. до 30 652 096 406, 54 руб.», – повідомив окупаційний телеграм-канал «Капітан Очєвідность в Хєрсонє».
250 568 400 рублів із цієї суми, зазначив канал, спрямовано на фінансування окупаційної «Херсонської обласної думи». І якщо окупаційних «депутатів» грошима не обділять, то у спортивних тренерів і шкільних учителів, за нашою інформацією, вкотре з’явилися затримки зарплатні. Зі шкіл почали звільнятись «найстійкіші» колаборанти (в окупованій Долматівці Голопристанського «муніципального округу», наприклад, наразі немає не те що вчителів, а навіть директора школи!), а ті, хто залишився в окупаційній освіті, значно «посміливішали».

Канал окупаційного «Херсонського технічного університету», який базується у Генічеську, наприклад, нарешті вирішив не мовчати про біди окупації. Цитата: «Херсонська область вже тиждень живе в умовах жорсткого блекауту. Відсутність електроенергії і критичні перебої зі зв’язком – це серйозне випробування для всього регіону».
Але «найстійкіших» усе менше. Настільки, що колаборанти називають кадровий голод найголовнішою проблемою. «Головна складність – нестача кадрів, – зізналась, наприклад, в інтерв’ю окупаційному медіа «Блокнот Херсон» окупаційна «голова Чаплинського муніципального округу» Лілія Пуляєва.
«Медичні працівники, інженери комунальних служб і спеціалісти органів соціального захисту є найдефіцитнішими кадрами у Новій Каховці», – розповів окупаційному «Хєрсонскому агєнтству новостєй» тамтешній окупаційний голова Владімір Оганєсов.
«Округ зіткнувся з кадровим голодом, – сказала в інтерв’ю тому ж пропагандистському медіа окупаційна «голова Генічеського муніципального округу» Юлія Семякіна. – Знайти працівників на вузькоспеціалізовані позиції архітекторів, землевпорядників, бухгалтерів та економістів, які працюють з житловим фондом, стає справжньою проблемою».
Цікаво, про який такий житловий фонд говорить Семякіна? «У Генічеську, на вулиці Курасова, активно йде будівництво нового житлового комплексу, – написав окупаційний телеграм-канал «На самом дєлє в Хєрсонє». – Буквально недавно тут проводились роботи на рівні першого поверху, а тепер вже можна спостерігати, як ростуть нові будинки».
Справді, до цього більше трьох років будівництво далі котловану не йшло. І ось за кілька днів російські будівельники зібрали «аж» 2 дев’ятиповерхівки. Саме зібрали, а не побудували. Краном просто вставляли готові блоки з вікнами у зібраний раніше «кістяк». За такою ж «технологією» збирали будинки в окупованому Маріуполі у 2023 році. А через пару років, коли про «будівництво» прокричали всі пропагандисти, ті будинки почали руйнуватись. Притому, що у них так ніхто і не встиг пожити.
Кричать зараз і про 2 генічеські дев’ятиповерхівки. На їх тлі періодично фотографуються як місцеві колаборанти, так і представники мінбуду росії. З іншим курортним містом – Скадовськом – та сама історія. Чи введуть ті багатоповерхівки колись в експлуатацію, невідомо, але багатих дурнів з росії, які хочуть жити на азовському і чорноморському узбережжі окупованої Херсонщини, власники будівельних компаній уже знайшли. «Два забудовника отримали кредитні лінії на 9 мільярдів рублів, – повідомив про це окупаційний телеграм-канал «Хєрсонская Чайка». – Жителі оформили більше 500 іпотек».
А от на дорогах, наприклад, таких грошей не заробиш. Тому їх навіть для картинки окупанти робити не хочуть. Хоча і брешуть, що роблять. Жителі того ж Генічеська масово скаржаться у соцмережах на «розбиті у мотлох» дороги та просять окупантів хоча б їх прогрейдувати. А мешканці вулиць Соборної, Добичиних, Вадима Гака, Затишної, 993-го Стрілецького полку, Перлинної, Квіткової та Світлої навіть звернулись із цією проблемою в окупаційну адміністрацію.
Туди ж на жалюгідний стан доріг, розбитих важкою військовою технікою окупантів, поскаржились жителі Азовського, Нової Праці, Червоного, Семихаток та інших сіл окупованої громади. У результаті лише у Червоному окупаційні комунальники закидали лопатами ями на кількох дорогах невідомою сумішшю, яку пропагандисти назвали «асфальтогранулятом» і не погребували повідомити про такий «ремонт доріг» на окупаційних медіаресурсах.

Раніше вони так само вихвалялись «ремонтом» покрівель п’ятиповерхівок у Новоолексіївці. «Ремонтували» так, що жителі селища вирішили скаржитись в окупаційну прокуратуру. «Було встановлено, що підрядна організація, яка проводила роботи, порушила вимоги безпеки: місце проведення робіт не було огороджене, а будівельне сміття скидалось просто на землю, створюючи загрозу життю і здоров’ю громадян», – написав окупаційний телеграм-канал «Южний фрєш: бєз косточєк».
Тепер так само окупанти «ремонтують» дах школи в окупованій Рубанівці Великолепетиського «муніципального округу». А от зі школою в окупованій Тавричанці Каховського «муніципального округу» цілком очікувано «все пішло не так». Довгі місяці окупаційний «губернатор» Володимир Сальдо з окупаційним «головою округу» Павлом Філіпчуком інспектували «ремонт» і називали його «задовільним». А коли колишній підрядник «освоїв» усі кошти, раптом виявилося, що він гірший за незадовільний.
«Капітальний ремонт у навчальному закладі мав завершитись іще у грудні 2025 року, – повідомив окупаційний телеканал «Таврія». – Однак роботи до цих пір не закінчені. Комісія зафіксувала перекошені двері, штукатурку, що обвалилась, демонтовану пожежну сигналізацію, відсутність замків і ручок на вікнах, нестачу радіаторів».
Ні будувати, ні ремонтувати російські окупанти не можуть. А от у «віджиманні» їм рівних немає. «Херсонська обласна дума, – повідомила та сама окупаційна «Таврія», – підтримала низку законопроектів, які спрощують передачу безгосподарного майна у муніципальну власність». «Ці законопроєкти дуже сильно вплинуть на залучення кадрів у наш регіон», – розповів пропагандистам окупаційний «перший заступник секретаря Херсонського відділення «Єдиної Росії» Павєл Тропкін.
«У Херсонській області 23 лікаря і медпрацівника отримали житло з безгосподарного фонду», – повідомило пізніше окупаційне «Хєрсонскоє агєнтство новостєй». Оскільки пропагандисти говорять про жорсткий брак медиків для лікування цивільних, зрозумілим стає, що спеціалістів росія прислала у військові шпиталі.
Але головне питання: що то за «безгосподарне» майно? Окупаційна «Херсонська обласна дума» у своїх соцмережах пояснила це так: «Житло вважають безгосподарним, якщо приміщення пустує і може бути небезпечним для оточуючих, немає відомостей про власника у реєстрі, не оплачуються комунальні послуги більше року». Зрозуміло, якщо власники квартир і будинків виїхали з окупації, то переєструвати житло за російським законодавством не можуть, а у більшості випадків і не хочуть. Те саме з комунальними послугами. Тому, пояснила та ж окупаційна «дума», «житло передадуть у муніципальний житловий фонд для наступного надання громадянам, які його потребують». Себто росіянам.
Як повідомляє окупаційний телеграм-канал «Южний Фрєш: бєз косточєк», окупаційний «росреєстр» уже знайшов на лівобережжі 1 279 таких об’єктів. Однак росіяни чекати не хочуть. «В області почастішали повідомлення від жителів про заняття їх житлових об’єктів сторонніми цивільними особами», – повідомив той же канал.
Тимофій ШВОРАК,
фото з окупаційних ЗМІ



