Наприкінці квітня херсонський волонтер Андрій Пєтухов із позивним Боксер опублікував у інстаграмі відео з тілами людей, які він із командою знайшов на одному з путівців області біля лінії фронту. Поки один чоловік із команди з протидроновою рушницею прикривав їх із неба, волонтер з іншим помічником кладуть у бус тіла літніх людей, яким російським дроном відірвало голови. Степовий вітер розносить закривавлені родинні фото з поклажі на мопеді, яким вони їхали. «Звичайне подружжя, котре виїжджало, – майже кричить у кадрі шокований волонтер. – Видно, що вони взяли речі із собою, фотографії. Хотіли виїхати… Люди просто хотіли виїхати».
Волонтер не вказав, де саме російські терористи вбили це подружжя, але водночас начальник Херсонської ОВА Олександр Прокудін повідомив у своєму телеграм-каналі про атакований ворожим безпілотником мопед біля Зеленівки. Внаслідок влучання травми, несумісні з життям, отримали 68-річний чоловік та жінка, особу якої на той час установлювали.

Облетіло світ і ще одне шокуюче відео, на якому чоловік навколішки плаче й кричить над трупом літньої херсонки. «Мамо, мамо», – повторює він. Поряд стоїть візок зі знайомими кожному жителю прифронтового регіону літерами «GEM». Пенсіонерка, мабуть, щойно отримала гуманітарну допомогу та везла додому, коли її життя обірвав російський дрон.
А про скількох жителів Херсона і області просто не встигли зняти відео?! Смерті скількох залишилися лише сухою інформацією в офіційних повідомленнях? Озвірілі рашисти невпинно атакують пенсіонерів, дітей, людей на зупинках, цивільні автівки, громадський транспорт, комунальників, машини швидкої допомоги. Внаслідок цих атак якщо не щодня, то через день «асвабадітєлі», які, мов кліщі, засіли на лівому березі, забирають життя невинних.
Цікаво, що російська пропаганда навіть не приховує, що українців убивають «доблєстниє русскіє воіни». «Херсон. Наші дрони знову у справі, – написав, наприклад, про один із жахливих для нашого обласного центру день окупаційний телеграм-канал «На самом дєлє в Хєрсонє». – Навіть дощ не завадив. Багато машин розбили. Більше всього дронів у Дніпровському та Шуменському районах, а також у центрі Херсона».

При цьому пропагандисти наполягають, що всі цілі на правому березі для них є законними. «Близько 14.50 із дрона «наздогнали» велосипедиста у Білозерці, – написав інший окупаційний телеграм-канал «Новості Хєрсонщіни». – 44-річний чоловік отримав вибухову травму та множинні уламкові поранення ніг. Госпіталізований. Там що, ще хтось живе, крім військових?! Сумніваємось».
Тим часом окупаційний «губернатор» Володимир Сальдо бреше, не сумніваючись. «Бойовики ЗСУ маскуються під цивільних у тимчасово окупованому Херсоні, – процитував колаборанта окупаційний телеканал «Таврія». – За словами губернатора, українські військові пересуваються у звичайному одязі, використовують міську забудову та намагаються розчинитись серед інфраструктури, що створює додаткову загрозу для місцевих жителів».
То хто ці нелюди, які вбивають беззахисних мирних жителів правобережжя? Зрозуміло, що це воєнні злочинці, які заслуговують найсуворішого покарання. Але російська пропаганда не втомлюється ліпити з них «героїв» та, якщо можна так сказати, романтизувати їхні злочини.
«Артур Заікін воює на спецоперації з 2023 року, – написала про одного з убивць на Херсонському напрямку окупаційна «Комсомольская правда». – Він пройшов через службу у приватній компанії, брав Часів Яр у ДНР у складі десантної частини та десятки разів потрапляв під обстріли й дрони».
За вбивство невинних українців «родіна» щедро засипала окупанта медалями. «Але головна нагорода для нього – раз на пів року побувати вдома, побачити маму, 16-річного сина, друзів, – зазначили пропагандисти. – А ще – обов’язково заглянути у храм до знайомого батюшки за благословенням. Все це – любов близьких, віра у Бога – тримає і зміцнює сержанта ВДВ Артура Заікіна».

«На Херсонському напрямку, де щодня ведеться напружена робота з виявлення та враження цілей противника, служить інженер роти безпілотних літальних апаратів з позивним «Артек», – пише про ще одного вбивцю та сама «Комсомольская правда». – Його робота потребує максимальної точності та концентрації… І, як він сам говорить, все, що він робить зараз, – заради майбутнього дітей та мирного життя, яке необхідно зберегти».
«У нашій області готують книгу про бійців, які пішли на передову, – повідомила окупаційна агітка. – Історії героїв ляжуть в основу видання. Над збірником працюють у регіональному штабі «Дітям у руки» благодійного фонду «Країна для дітей». Книгу присвятять ветеранам спецоперації, діючим військовослужбовцям, їхнім сім’ям та полеглим героям».
А поки книжку готують до друку, ці «герої» не вилазять зі шкіл і дитсадків, де нав’язують дітям спотворене бачення історичних подій. Частим гостем у школах окупованого Скадовська, наприклад, є колишній миколаївський журналіст, а згодом проросійський бойовик, що проводив терористичну діяльність на Донбасі, Андрій Дворецький. Нині окупанти довірили йому керувати так званим «скадовським відділенням всеросійської ветеранської організації «Бойове братство».
«Війна на Україні насправді почалась не у лютому 2022 року, а вісім років раніше, – недавно за російською методичкою розповідав Дворецький учням окупаційної школи мистецтв. – Спеціальна військова операція стала логічним продовженням подій, які почались взимку 2014 року». Далі – завчені фрази про «державний переворот», «прихід до влади націоналістів» та «спротив Донбасу».
До речі, на початку повномасштабного вторгнення той же Дворецький писав у соцмережі: «Мене довго переконували, що я українець! Мені довгі роки намагались прищепити «правильних героїв», мені розповідали про вигадані подвиги, але я знаю: я росіянин, і я пишаюсь цим».
Манкуртами окупанти нині виховують і школярів лівобережжя. У школі з ними розмовляють лише російською, книжки у бібліотеках лише російськомовні, доступу до інших сайтів, крім російських, в Інтернеті немає, самого Інтернету – переважно також. Про Україну намагаються не згадувати навіть під час ігор. Ось, наприклад, як повідомила у соцмережах про святкування «року єдності народів росії» у Костянтинівській школі окупаційна адміністрація Горностаївського «муніципального округу»: «Учні початкових класів вирушили у захоплюючу подорож традиційними іграми різних народів нашої країни. Діти познайомились зі старовинною російською грою «Третій зайвий», спробували свої сили у кавказькій грі «Вовк та вівці» та опанували чуваську гру «Хижак у морі», з азартом грали у башкирську народну гру «Липкі пеньки».
У вже згаданій окупаційній Скадовській дитячій школі мистецтв окупанти провели міжшкільний конкурс виконавців із молодших класів. «Конкурс спрямований на збереження, вивчення та популяризацію російської культури, – повідомив у соцмережі окупаційний «голова муніципального округу» Олександр Дудка. – У програмі пролунали народні пісні та твори російських композиторів».
А в окупаційній бібліотеці в Асканії-Новій, за повідомленням окупаційного «відділу культури, туризму, спорту та молодіжної політики Чаплинського муніципального округу», провели фотовиставку національних костюмів росії «Краса у різноманітті». Пишуть, що відвідувачі познайомились із «пишнотою російських, башкирських, татарських, удмуртських, марійських та багатьох інших національних нарядів». Усіх, крім українського, загалом.
Окупанти з усіх сил намагаються зробити, аби діти забули, що вони є українцями. А щойно вони підростуть, їх кинуть на фронт убивати тих українців, які пам’ятають про свою національність.
Підготовці дітей до війни в окупаційних школах, як і раніше, надають першочергове значення. Лише упродовж останніх тижнів проведено десятки таких уроків та позаурочних заходів.
Для учнів Рівненської і Риківської окупаційних шкіл, наприклад, окупанти провели так зване практичне заняття з початкової військової підготовки. «В межах заняття школярі познайомились з історією створення та конструктивними особливостями вітчизняної автоматичної зброї, зокрема автомата Калашникова АК-74, – повідомила окупаційна «адміністрація Генічеського муніципального округу». – Теоретична частина змінилась практикою: діти під керівництвом наставників відпрацювали нормативи, які є базовими для майбутньої служби у Збройних Силах».
Для студентів окупаційного Чаплинського аграрного коледжу загарбники «організували урок допризовної підготовки, на якому теорія плавно перейшла у практику: від історії стрілецької зброї до реального складання та розбирання макетів автомата АК-74М, пістолета Макарова».

Для учнів окупаційної Скадовської школи № 3, яких пропагандисти назвали «кадетами та юними козаками», провели змагання зі стрільби з гвинтівки. Згодом у тій же школі під час відбіркового туру «військово-патріотичної гри» «Зарніца» окупанти вчили дітей стріляти, надавати допомогу пораненим, кидати гранати тощо. Таким чином, написали: «Нагадали про важливість поваги до історії та готовності захищати країну».
Ще 33 підлітка з області, повідомила окупаційна адміністрація Херсонщини, «зміцнювали патріотичний дух та розвивали фізичні навички на військово-патріотичних зборах у Краснодарському краї».
В окупаційному «Херсонському аграрному університеті» «інструктори пункту відбору на військову службу за контрактом» провели заняття «Війська безпілотних систем». Пропагандисти пишуть, що студентам дали можливість відчути себе операторами БПЛА з допомогою симуляторів, а також навчили складати-розбирати автомат АК-12.
«У Генічеську запустили майстер-класи для молоді з управління fpv-дронами», – повідомило окупаційне «Хєрсонскоє агєнтство новостєй».
Муштрувати підлітків окупанти планують і на літніх канікулах. «Діти 14-17 років знову вирушать у табір «Авангард» у Волгоградській області на літні міжрегіональні військово-спортивні зміни «Час юних героїв», – повідомила у соцмережі окупаційна «адміністрація Великолепетиського муніципального округу». – Учасників чекає насичена програма: курс початкової військової підготовки, «Зарніца 2.0» і реконструкції, зустрічі з Героями Росії та бійцями СВО».
Тимофій Шворак,
фото з окупаційних ЗМІ



